Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
3Na2S2O3 + AgBr ------>Na5[Ag(S2O3) 3] +NaBr
from equation 3 mol 1 mol
given x mol 0.10 mol
x= (3*0.10)/1=0.30 mol Na2S2O3
Answer: 0.30 mol Na2S2O3
<h3><u>Answer;</u></h3>
Exothermic chemical reaction
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Exothermic reactions are chemical reactions where the products have less energy that the reactants.
- Exothermic reactions give off energy, usually in the form of heat, while endothermic reactions absorb energy.
- The combustion of propane is definitely an exothermic reaction because it generates a lot of heat.
Answer:
The pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is <u>5.44</u>
Explanation:
Given: The base dissociation constant:
= 1 × 10⁻⁴, Concentration of salt: BH⁺ClO₄⁻ = 0.1 M
Also, water dissociation constant:
= 1 × 10⁻¹⁴
<em><u>The acid dissociation constant </u></em>(
)<em><u> for the weak acid (BH⁺) can be calculated by the equation:</u></em>

<em><u>Now, the acid dissociation reaction for the weak acid (BH⁺) and the initial concentration and concentration at equilibrium is given as:</u></em>
Reaction involved: BH⁺ + H₂O ⇌ B + H₃O+
Initial: 0.1 M x x
Change: -x +x +x
Equilibrium: 0.1 - x x x
<u>The acid dissociation constant: </u>![K_{a} = \frac{\left [B \right ] \left [H_{3}O^{+}\right ]}{\left [BH^{+} \right ]} = \frac{(x)(x)}{(0.1 - x)} = \frac{x^{2}}{0.1 - x}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Ba%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Cleft%20%5BB%20%5Cright%20%5D%20%5Cleft%20%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5Cright%20%5D%7D%7B%5Cleft%20%5BBH%5E%7B%2B%7D%20%5Cright%20%5D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%28x%29%28x%29%7D%7B%280.1%20-%20x%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%7D%7B0.1%20-%20x%7D)





<u>Therefore, the concentration of hydrogen ion: x = 3.6 × 10⁻⁶ M</u>
Now, pH = - ㏒ [H⁺] = - ㏒ (3.6 × 10⁻⁶ M) = 5.44
<u>Therefore, the pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is 5.44</u>
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.