Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
The answer to this question is D! The ball and stick model! Hope this helps :)
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted
Answer:
Ar < Cl - < S2-
Explanation:
All the species written above are isoelectronic. This means that they all possess the same number of electrons. All the species above possess 18 electrons, the noble gas electron configuration.
However, for isoelectronic species, the greater the atomic number of the specie, the smaller it is. This is because, greater atomic number implies that their are more protons in the nucleus exerting a greater attractive force on the electrons thereby making the specie smaller in size due to high electrostatic attraction.