The ratio of the diffusion rate of Cl2 and O2 is 1.5
calculation
rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion O2 =√ molar mass of Cl2/ molar mass of O2
molar mass of Cl2 = 35.5 x2 = 71 g/mol
molar mass O2 = 16 x2 =32g/mol
that is rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion of O2 =√ 71/ 32= 1.5
Answer:
is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
Explanation:

Mass of methane burnt = 530 g
Moles of methane burnt = 
Energy released on combustion of 1 mole of methane = -890.8 kJ/mol
Energy released on combustion of 33.125 moles of methane :


is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
Answer:
electron
Explanation:
The electron is subatomic particle that revolve around outside the nucleus and has negligible mass. It has a negative charge.
Symbol = e⁻
Mass = 9.10938356×10⁻³¹ Kg
Mass in amu = 1/1838 = 5.4 × 10⁻⁴amu
It was discovered by j. j. Thomson in 1897 during the study of cathode ray properties.
While neutron and proton are present inside the nucleus. Proton has positive charge while neutron is electrically neutral. Proton is discovered by Rutherford while neutron is discovered by James Chadwick in 1932.
Symbol of proton= P⁺
Symbol of neutron= n⁰
Mass of proton=1.672623×10⁻²⁷ Kg
Mass of neutron=1.674929×10⁻²⁷Kg
An atom consist of electron, protons and neutrons. Protons and neutrons are present with in nucleus while the electrons are present out side the nucleus.
All these three subatomic particles construct an atom
<u>Answer:</u> The energy of the complex is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the energy of the complex, we use the equation given by Planck which is:

where,
= Wavelength of the complex =
(Conversion factor:
)
h = Planck's constant = 
c = speed of light = 
= Avogadro's number = 
= energy of the complex
Putting values in above equation, we get:

Conversion factor used: 1 kJ = 1000 J
Hence, the energy of the complex is 