Answer:
The molar mass of the protein is 12982.8 g/mol.
Explanation:
The osmptic pressure is given by:
π=MRT
Where,
M: is molarity of the solution
R: the ideal gas constant (0.0821 L·atm/mol·K)
T: the temperature in kelvins
Hence, we look for molarity:

= =5.584×10⁻³mol/l
As we have 2 ml of solution, we can get the moles quantity:
Moles of protein: 5.584×10⁻³
×2ml=1.117×10⁻⁵mol
Finally, the moles quantity is the division between the mass of the protein and the molar mass of the protein, so:
Moles=Mass/Molar mass
Molar mass= Mass/Moles=
=12982.8 g/mol
Sorenson
Explanation:
The values used in the scale of pH and pOH are derived from a system designed by Sorenson. Søren Peter Lauritz Sørensen, a Danish chemist introduced the system of pH and pOH for describing the alkalinity and acidity of substances.
- The pH and pOH scale is logarithmic scale that ranks the acidity and bascity of compounds.
- pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen/hydroxonium ions in solution i.e
pH = -log₁₀{H⁺]
- pOH is the negative log of the concentration of the hydroxyl ions in a solution i.e
pOH = -log₁₀{OH⁻]
Learn more:
calculating pH: brainly.com/question/12985875
pH scale: brainly.com/question/11063271
#learnwithBrainly
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
It's a because if you add them together you till get 1.40