Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
Answer: 17 years
Explanation:
Expression for rate law for first order kinetics for radioactive substance is given by:

where,
k = rate constant
t = age of sample
a = let initial amount of the reactant
a - x = amount left after decay process
a) for completion of half life:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) for 8900 g of the mass of the sample to reach 7700 grams


Thus it will take 17 years
Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
Answer:
Chemical change
Explanation:
From all indicators, Aurelia is seeing a chemical change occurring in the reaction here.
A chemical change is a change in which new substances are produced. For every chemical change:
- they are not easily reversible
- they lead to production of new kinds of substances
- involves mass change
- require considerable amount of energy.
We start off and end with:
Metal + Acid → Black metal + rising gaseous bubbles
Clearly, it is shown that new products are formed and this reaction is impossible to reverse in order to get the reactants back.
This is a typical chemical change.