Particles in a liquid are more loosely packed there for they have more room to move and can flow around eachother . Hope this helps XD
<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
Q = mΔT(Cp)
where Q = heat energy in J (joules),
m = mass in g, ΔT = change in temper. (°C),
Cp = heat capacity in J/(g°C)
Water has a higher heat capacity, meaning that once heat energy is absorbed, it holds that heat longer than bread. Also though, a higher heat capacity of water means that it takes more energy to heat it up.
I don't see any specific data listed for this lab??