Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
<u>Answer:</u> The chemical equation is written below.
<u>Explanation:</u>
Combustion reaction is defined as the chemical reaction in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and water molecule.

The chemical equation for the combustion of ethyl chloride follows:

We are given:
When 4 moles of ethyl chloride is burnt, 5145 kJ of heat is released.
For an endothermic reaction, heat is getting absorbed during a chemical reaction and is written on the reactant side.

For an exothermic reaction, heat is getting released during a chemical reaction and is written on the product side

So, the chemical equation follows:

Hence, the chemical equation is written above.
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J
Answer:
Because there is no friction, Newton's first law states that the ball should continue to roll. (continue at a constant speed)
Explanation:
Unless acted upon by an unbalanced force, Newton's first law of motion states that an object at rest stays at rest and an object in motion stays in motion with the same speed and direction.