All you need to do is change 5% into a decimal which would be 5/100 = .05
then multiply the decimal by the total volume to get the amount of active ingredients in ml
.05 * 56ml = 2.8 ml of active ingredient.
Hope that helps!
Answer:
8 Silicon atom are present in unit cell.
16 oxygen atoms are present unit cell.
Explanation:
Number of atoms in unit cell = Z =?
Density of silica = tex]2.32 g/cm^3[/tex]
Edge length of cubic unit cell = a = 0.700 nm = 

Molar mass of Silica = 
Formula used :
where,
= density
Z = number of atom in unit cell
M = atomic mass
= Avogadro's number
a = edge length of unit cell
On substituting all the given values , we will get the value of 'a'.
1 silicon is 2 oxygen atoms. then 8 silicon atoms will be 16 oxygen atoms.
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
Answer:
1 electron is involved.
Explanation:
Hello,
In redox reactions, when therer's the necessity to know the involved equivalents, they equal the number of transferred electrons, in this case, since one equivalent is stated, one electron is transferred (involved).
Best regards.