Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
He person lost 1224.7 grams.
The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
Answer:
by adding water into the mix
Explanation:
this will dissolve the salt
To answer this question, you just need to put all the variable into <span>PV = nRT formula. In this case, the pressure(P) is 2.5 atm, the number of molecule(n) is 1.3 mol, the temperature(T) is 22 celcius= 295.15 kelvin.
Then the volume should be:
</span><span>PV = nRT
</span>2.5 * V = 1.3 * <span>0.08206* 295.15
</span>V= 12.59L