Answer:
Si14- Si^4+
As33- As^3-
Mg12- Mg^2+
Rb37- Rb^+
F9- F^-
Ge32- Ge^4+
Sn50- Sn^2+, Sn^4+
Explanation:
The elements shown in the answer have their common ions written beside them.
Silicon mostly forms positive ions in oxyacids and complex ions. Arsenic mostly forms its anion. Magnesium forms only the +2cation just as rubidium only forms the +1 cation. The fluoride ion is F^- while tin may for a +2*or +4 cation. Germanium usually forms the +4 cation.
Answer:
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Explanation:
Step 1: Data given
Initial temperature = 200 °C = 473 K
Volume = 0.0250 m³ = 25 L
Pressure = 1.50 *10^6 Pa
The pressure reduce to 0.950 *10^6 Pa
The temperature stays constant at 200 °C
Step 2: Calculate the volume
P1*V1 = P2*V2
⇒with P1 = the initial pressure = 1.50 * 10^6 Pa
⇒with V1 = the initial volume = 25 L
⇒with P2 = the final pressure = 0.950 * 10^6 Pa
⇒with V2 = the final volume = TO BE DETERMINED
1.50 *10^6 Pa * 25 L = 0.950 *10^6 Pa * V2
V2 = (1.50*10^6 Pa * 25 L) / 0.950 *10^6 Pa)
V2 = 39.5 L = 0.0395 m³
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer:
Training officers in how to properly collect evidence
Explanation:
Forensic science is an interesting branch of science that involves the use of scientific procedures to solve a crime case. It encompasses collection of physical evidence from the crime scene and analyzing it in a laboratory using scientific means.
A forensic scientist is the individual in charge of performing these scientific procedures. His/her major role is to run the scientific analysis of the physical evidence brought in by the officers, however, he/she can also perform the task of training officers in how to properly collect evidence, in order not to damage the evidence or render it invalid for use.
Easy stoichiometry conversion :)
So, for stoichiometry, we always start with our "given". In this case, it would be the 10.0 grams of NaHCO3. This unit always goes over 1.
So, our first step would look like this:
10.0
------
1
Next, we need to cancel out grams to get to moles. To do this, we will do grams of citric acid on the BOTTOM of the next step, so it cancels out. This unit in grams will be the mass of NaHCO3, which is 84.007. Then, we will do our unit of moles on top. Since this is unknown, it will be 1.
So, our 2nd step would look like this:
1 mole CO2
-----------------
84.007g NaHCO3
When we put it together: our complete stoichiometry problem would look like this:
10.0g NaHCO3 1mol CO2
---------------------- x -------------------------
1 84.007g NaHCO3
Now to find our answer, all we need to do is:
Multiply the two top numbers together (which is 10.0)
Multiply the two bottom numbers together (Which is 84.007)
And then....
Divide the top answer by the bottom answer.
10.0/84.007 is 0.119
So, from 10.0 grams of citric acid, we have 0.119 moles of CO2.
Hope I could help!