When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.