Answer is: 8568.71 of baking soda.
Balanced chemical reaction: H₂SO₄ + 2NaHCO₃ → Na₂SO₄ + 2CO₂ + 2H₂O.
V(H₂SO₄) = 17 L; volume of the sulfuric acid.
c(H₂SO₄) = 3.0 M, molarity of sulfuric acid.
n(H₂SO₄) = V(H₂SO₄) · c(H₂SO₄).
n(H₂SO₄) = 17 L · 3 mol/L.
n(H₂SO₄) = 51 mol; amount of sulfuric acid.
From balanced chemical reaction: n(H₂SO₄) : n(NaHCO₃) = 1 :2.
n(NaHCO₃) = 2 · 51 mol.
n(NaHCO₃) = 102 mol, amount of baking soda.
m(NaHCO₃) = n(NaHCO₃) · M(NaHCO₃).
m(NaHCO₃) = 102 mol · 84.007 g/mol.
m(NaHCO₃) = 8568.714 g; mass of baking soda.
A) Magnets can attract through solid materials.
CaCl2(aq) + K2CO3(aq) → 2 KCl(aq) + CaCO3(aq)
1.12 g
2.23 g
0.896 g
4.47 g
1.12 g
Hope it helps :)
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
Answer:
a
Explanation:
the others are rude, and rather support this, while a helps to support the ending of white privlige