Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
3 Mg + 1 Fe2O3 →2 Fe + 3MgO
Type of Reaction: Single displacement.
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)

