A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
Answer:
The answer to your question is below:
Explanation:
Having exactly the same data as the previous experiment I think that having the same data as the previous experiment is extremely important but not the most important, for me is the second most important.
Using the same procedure and variables as the previous experiment For me, this is the most importan thing when a scientist is designing an experiment, because if he or she follow exactly the same procedure and variables, then the results will be very close.
Conducting an experiment similar to the previous experiment This characteristic is important but not the most important.
Using the same laboratory that was used in the previous experiment It is not important the laboratory, if the procedure and variables are the same, your experiment must give the same results in whatever laboratory.
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
What happen as temperature is increased is that the equilibrium will shift to the left that is the side of the reactant.
The increase of temperature in is X +Y⇆XY reaction led to the shift of equilibrium to the left (reactants side). This is because the reaction between X and Y is exothermic(release heat) and thus increase in temperature will led to increase in amount of the product. This led to the shift of the balance at equilibrium toward the reactants side.
Answer:
483.27 minutes
Explanation:
using second faradays law of electrolysis