Answer:
A = 679.2955 ppm
Explanation:
In this case, we already know that 64Cu has a half life of 12.7 hours. The expression to use to calculate the remaining solution is:
A = A₀ e^-kt
This is the expression to use. We have time, A₀, but we do not have k. This value is calculated with the following expression:
k = ln2 / t₁/₂
Replacing the given data we have:
k = ln2 / 12.7
k = 0.0546
Now, let's get the concentration of Cu:
A = 845 e^(-0.0546*4)
A = 845 e^(-0.2183)
A = 845 * 0.8039
A = 679.2955 ppm
This would be the concentration after 4 hours
The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Answer:
Explanation:
CHECK THE ATTACHMENT FOR THE COMPLETE QUESTION AND THE DETAILED EXPLANATION
NOTE:
Equatorial atoms are referred to atoms that are attached to carbons in the cyclohexane ring which is found at the equator of the ring.
Axial atoms are atoms that exist in a bond which is parallel to the axis of the ring in cyclohexane
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M