Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
MXV= (0.194M)(1.00L)=0.194moles
42.39LiClg/molex0.194moles=8.2g LiCl
Answer:
The time required to melt the frost is 3.25 hours.
Explanation:
The time required to melt the frost dependes on the latent heat of the frost and the amount of heat it is transfered by convection to the air .
The heat transferred per unit area can be expressed as:

being hc the convective heat transfer coefficient (2 Wm^-2K^-1) and ΔT the difference of temperature (20-0=20 °C or K).

If we take 1 m^2 of ice, with 2 mm of thickness, we have this volume

The mass of the frost can be estimated as

Then, the amount of heat needed to melt this surface (1 m²) of frost is

The time needed to melt the frost can be calculated as

From the periodic table:
molar mass of carbon = 12 gm
molar mass of hydrogen = 1 gm
molar mass of oxygen = 16 gm
molar mass of <span>acetylsalicylic acid = 9(12) + 8(1) + 4(16) = 180 gm
Number of moles = mass / molar mass = 0.5 / 180 = 2.778 x 10^-3 moles
To get the number of molecules, we multiply the number of moles by Avogadro's number as follows:
number of molecules = </span>2.778x10^-3x6.02x10^23 =1.672 x 10^21 molecules
Answer:
a) 37.04% b) 37.04% c) 9.63%
Explanation:
The theoretical percent recovery (Tr), is the total percentage of each compound in the sample. Depending on the technique used to recovery the compounds, the percent recovery will be less than the theoretical, because no technique is 100% efficient.
So, to calculate the theoretical, it will be the mass of the compound divided by the mass of the sample multiplied by 100%.
a) Tr = (250 mg)/(675 mg) * 100%
Tr = 37.04%
b) Tr = (250 mg)/(675 mg) * 100%
Tr = 37.04%
c) Tr = (65 mg)/(675 mg) * 100%
Tr = 9.63%