24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
55.9 kPa; Variables given = volume (V), moles (n), temperature (T)
We must calculate <em>p</em> from <em>V, n</em>, and <em>T</em>, so we use <em>the Ideal Gas Law</em>:
<em>pV = nRT</em>
Solve for <em>p</em>: <em>p = nRT/V</em>
R = 8.314 kPa.L.K^(-1).mol^(-1)
<em>T</em> = (265 + 273.15) K = 538.15 K
<em>V</em> = 500.0 mL = 0.5000 L
∴ <em>p</em> = [6.25 x 10^(-3) mol x 8.314 kPa·L·K^(-1)·mol^(-1) x 538.15 K]/(0.5000 L) = 55.9 kPa
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)
The answer to this question is "carrying capacity." The term "growth
rate," refers to how fast a population grows, and the term "population
density," refers to the number of organisms located within a specific
area. Carrying capacity is correct because is directly addresses the
maximum number of organisms that an ecosystem can handle, as opposed to
how fast they are growing or how many there currently are.