Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams
Electrochemical cell representation for above reaction is,
Br-/Br2//I2/I-
Reaction at Anode: Br2 + 2e- → 2Br- (1)
Reaction at Cathode: 2I- → I2 + 2e- (2)
Standard reduction potential for Reaction 1 = Ered(anode) = 1.066 v
Standard reduction potential for Reaction 2 = Ered(cathode) = 0.535 v
Eo cell = Ered(cathode) - Ered(anode)
= 0.535 - 1.066
= -0.531v
Now, we know that ΔGo = -nF (Eo cell) ..............(3)
Also, ΔGo = RTln(K) ..........(4)
Equation 3 and 4 we get,
ln (K) = nF (Eo cell) / RT
= 2 X 96500 X (-0.531)/ (8.314 X 298)
∴ K = 1.085 X 10^-18.
Answer:
in position and time graphs the slope of line indicates the velocity
Answer:
46.6 laps
Explanation:
Step 1: Given data
- Length of the lap (l): 1056 ft
- Total distance to be run (d): 15.0 km
Step 2: Convert "l" to km
We will use the conversion factor 1 km = 3280.84 ft.
1056 ft × (1 km / 3280.84 ft) = 0.3219 km
Step 3: Calculate the number of laps that you should run
We will use the following expression.
laps = d/l
laps = 15.0 km/(0.3219 km/lap)
laps = 46.6 laps