Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
<span>biological reactions that happen within cells while reducing the complex interactions found in a whole cell. Eukaryotic and prokaryotic cells have been used for creation of these simplified environments[1]. Subcellular fractions can be isolated by ultracentrifugation to provide molecular machinery that can be used in reactions in the absence of many of the other cellular components.
Cell-free biosystems can be prepared by mixing a number of purified enzymes and coenzymes. Cell-free biosystems are proposed as a new low-cost biomanufacturing platform compared to microbial fermentation used for thousands of years. Cell-free biosystems have several advantages suitable in industrial applications</span>
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
Answer:
d. Heat is released from the reaction
Explanation:
A negative enthalpy change indicates that it is an exothermic reaction. Exothermic reactions release heat.