First we have to convert:145 pm = 145 * 10^(-12) m36 cm = 360 mm = 360 * 10^(-3) mn = 360 * 10^(-3) m / 145 * 10^(-12) m = = 360 * 10^(-3) * 10^(12) / 145 = = 2.482758621 * 10^(9) or:2,482,758,621 atoms.

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Bonds of two atoms of equal electronegativity are nonpolar covalent bonds.
Your second sentence is identical to the first sentence; I'll bet the second sentence is "Bonds between two atoms that are unequally electronegative are polar covalent bonds."
The element used in advertising signs is neon.
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g