4. Blue, Red, Green, Purple
(Lowest densities on the top, highest densities on the bottom)
Answer:
Explanation:
The vapor pressure of diethyl ether (ether) is 463.57 mm Hg at 25 °C. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in diethyl ether is aspirin. Calculate the vapor pressure of the solution at 25 °C when 14.88 grams of aspirin, C9H8O4 (180.1 g/mol), are dissolved in 269.2 grams of diethyl ether. diethyl ether = CH3CH2OCH2CH3 = 74.12 g/mol.
mol of C4H10O = mass of C4H10O / molar mass of C4H10O
= 242.1 g / 74.12 g/mol
= 3.266 mol
mol of C9H8O4 = mass of C9H8O4 / molar mass of C9H8O4
= 10.33 g / 180.1 g/mol
= 0.05736 mol
mole fraction of C4H10O,
X = mole of CHH1O0 / total mol
= (3.266)/(3.266 + 0.05736)
= 0.9827
now use:
P = Po*X
P = 463.57 * 0.9827
= 455.6 mm Hg
Answer:
Nsc=30
Explanation:
The solid angle subtended by the counter is
d=0.1mm2/(1cm)2=(10)3 sr
d=(10)10x10.5gcm3x10-4cm/108x1.6610x10-24gx0.510-24cm2x10-3=30
Answer : The half-life at this temperature is, 3.28 s
Explanation :
To calculate the half-life for second order the expression will be:
![t_{1/2}=\frac{1}{k\times [A_o]}](https://tex.z-dn.net/?f=t_%7B1%2F2%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bk%5Ctimes%20%5BA_o%5D%7D)
When,
= half-life = ?
= initial concentration = 0.45 M
k = rate constant = 
Now put all the given values in the above formula, we get:


Therefore, the half-life at this temperature is, 3.28 s
Answer:
The answer to your question is 50 moles of O₂
Explanation:
Balanced Chemical reactions
1.- N₂(g) + 3H₂ (g) ⇒ 2NH₃ (g)
2.- 4NH₃ (g) + 5O₂(g) ⇒ 4NO (g) + 6H₂O (l)
moles of N₂(g) = 20 moles
moles of O₂(g) = ?
Process
1.- Calculate the moles of NH₃
1 mol of N₂ ------------- 2 moles of NH₃
20 moles of N₂ --------- x
x = (20 x 2) / 1
x = 40 moles of NH₃
2.- Calculate the moles of O₂
4 moles of NH₃ -------------- 5 O₂
40 moles of NH₃ ------------ x
x = (40 x 5) / 4
x = 200 / 4
x = 50 moles of O₂