Answer:
Hydrogen, H_2
Explanation:
mass of each gas is 10.0 g
number of mole = mass/ molar mass
number of moles is directly proportional to volume at constant temp and pressure
this implies that the volume is inversely proportional to molar mass. And Among all the gases in periodic table the molar mass of Hydrogen is the least.
molar mass of H2=2 g/mol
Since, H2 has minimum molar mass then for the same mass of the gases Hydrogen will have maximum volume.
Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
I believe the answer is sugar crystals with stirring at 15 degrees Celsius.
Solubility is the maximum amount of a substance that will dissolve in a given amount of solvent at a specific temperature. There are two major factors that affect solubility are temperature and pressure. Temperature affects solubility of both solids and gases, but pressure only affects the solubility of gases. Increasing the surface area of solutes also increases the solubility.
Answer:
0.74 grams of methane
Explanation:
The balanced equation of the combustion reaction of methane with oxygen is:
it is clear that 1 mol of CH₄ reacts with 2 mol of O₂.
firstly, we need to calculate the number of moles of both
for CH₄:
number of moles = mass / molar mass = (3.00 g) / (16.00 g/mol) = 0.1875 mol.
for O₂:
number of moles = mass / molar mass = (9.00 g) / (32.00 g/mol) = 0.2812 mol.
- it is clear that O₂ is the limiting reactant and methane will leftover.
using cross multiplication
1 mol of CH₄ needs → 2 mol of O₂
??? mol of CH₄ needs → 0.2812 mol of O₂
∴ the number of mol of CH₄ needed = (0.2812 * 1) / 2 = 0.1406 mol
so 0.14 mol will react and the remaining CH₄
mol of CH₄ left over = 0.1875 -0.1406 = 0.0469 mol
now we convert moles into grams
mass of CH₄ left over = no. of mol of CH₄ left over * molar mass
= 0.0469 mol * 16 g/mol = 0.7504 g
So, the right choice is 0.74 grams of methane