32.73 g phosphorus
42.27 g oxygen.
= 74 .99 substance
Simply put, MA = Force Out / Force in. That's the way it is usually stated. The force out is normally what you need to move. The force in is what you need to supply to get the force out. Most machines will give you an MA of more than 1. Some (like your arm) will give you less than 1 and others (like this one) will give you exactly one.
This one is frictionless, otherwise it would slip into less than one if it had friction.
Answer B
Answer:
The pOH of the solution is 9.92
Explanation:
pH is a measure of acidity or alkalinity that indicates the amount of hydrogen ions present in a solution or substance. PH is defined as the negative logarithm (base 10) of the hydronium ion concentration [H₃O⁺]:
pH= - log [H₃O⁺]
So, if [H₃O⁺]=8.26*10⁻⁵, the pH is: pH=- log (8.26*10⁻⁵) ⇒ pH= 4.08
The pOH measures the concentration of OH− ions. The following relationship can be established between pH and pOH:
pH + pOH= 14
In this case, being pH=4.08 and replacing in the relationship between pH and pOH:
4.08 + pOH=14
Solving:
pOH= 14 - 4.08
pOH= 9.92
The pOH of the solution is 9.92
Answer:
a)15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.
b) 724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.
Explanation:
Total pressure of gases = T = P = 740 mmHg
Vapor pressure of the water = 
Partial pressure of the hydrogen gas = 
Partial pressure of the water = 
15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.
Using Dalton's law of partial pressure:



724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.