The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years
Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
Answer:
This question is incomplete and unclear; the complete question including the missing part is:
Emelie is working on a science project. Her task is to answer the question:
"Does Rogooti (a hair cream sold on TV) affect the speed of hair growth
(in length)". Her family is willing to volunteer for the experiment. Identify the control group (CG) and the independent and dependent variables.
ANSWER:
Independent variable: Rogooti hair cream
Dependent variable: Speed of hair growth/length
Control group: Family members that do not use the Rogooti hair cream
Explanation:
In an experiment, the independent variable is the variable that the experimenter changes or manipulates in order to bring about a measurable response. In this case, the ROGOOTI HAIR CREAM is the independent variable.
Dependent variable refers to the variable that is measured or the variable that responds to the change made to the independent variable. In this case, the dependent variable is SPEED AT WHICH HAIR GROWS (IN LENGTH).
Control group in an experiment is the group that does not receive the experimental treatment. In this case, the experimental treatment is the Rogooti hair cream, hence, the control group will be the VOLUNTEER FAMILY MEMBERS THAT DOES NOT RECEIVE THE ROGOOTI HAIR CREAM ON THEIR HAIR.
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.