1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
Answer: the equilibrium will be displaced to the right leading an increase on the quantities of y(g) and z(s).
Justification:
According to the rules of equilibrium, based on Le Chatellier's priciple, any change in a system in equilibrium will be tried to be compensated to restablish the equilibrium
The higher the amount, and so the concentration, of X(g), the more will the forward reaction proceed leading to an increase on the concentration of the products y(g) and z (s). Look that that will also be accompanied by a decreasing on the pressure, since 2 molecules of the gas X(g) are converted into 1 molecule of the gas y(g).
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
The formula we will use is:
pH = 0.5 (pKa – log C)
where C is the concentration of sulfathiazole in molarity
or mol / L
Since all values are given, we can compute directly for
pH:
pH = 0.5 (7.12 – log 0.002)
<span>pH = 4.91</span>