Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Answer:
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
Less than the concentration of Pb2+(aq) in the solution in part ( a )
Explanation:
From the question:
A)
We assume that s to be the solubility of PbI₂.
The equation of the reaction is given as :
PbI₂(s) ⇌ Pb²⁺(aq) + 2I⁻(aq); Ksp = 7 × 10⁻⁹
[Pb²⁺] = s
Then [I⁻] = 2s
![K_{sp} =\text{[Pb$^{2+}$][I$^{-}$]}^{2} = s\times (2s)^{2} = 4s^{3}\\s^{3} = \dfrac{K_{sp}}{4}\\\\s =\mathbf{ \sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}\\\\\text{The mathematical expressionthat can be used to determine the value of }\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BPb%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%5BI%24%5E%7B-%7D%24%5D%7D%5E%7B2%7D%20%3D%20s%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%204s%5E%7B3%7D%5C%5Cs%5E%7B3%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%5Cmathbf%7B%20%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BThe%20mathematical%20expressionthat%20can%20be%20used%20to%20determine%20the%20value%20of%20%20%7D%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
B)
The Concentration of Pb²⁺ in water is calculated as :
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{7*10^{-9}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7B7%2A10%5E%7B-9%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s} =\sqrt[3]{1.75*10^{-9}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%7D%20%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B1.75%2A10%5E%7B-9%7D%7D)

The Concentration of Pb²⁺ in 1.0 mol·L⁻¹ NaI




The equilibrium constant:
![K_{sp} =[Pb^{2+}}][I^-]^2 \\ \\ K_{sp} = s*(1.0*2s)^2 =7*1.0^{-9} \\ \\ s = 7*10^{-9} \ \ m/L](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%7D%5D%5BI%5E-%5D%5E2%20%5C%5C%20%5C%5C%20K_%7Bsp%7D%20%3D%20s%2A%281.0%2A2s%29%5E2%20%3D7%2A1.0%5E%7B-9%7D%20%5C%5C%20%5C%5C%20s%20%3D%207%2A10%5E%7B-9%7D%20%5C%20%5C%20%20m%2FL)
It is now clear that maximum possible concentration of Pb²⁺ in the solution is less than that in the solution in part (A). This happens due to the common ion effect. The added iodide ion forces the position of equilibrium to shift to the left, reducing the concentration of Pb²⁺.
Answer:uclear Force that holds together the nucleus of an atom. electromagnetic force. ... They are unstable because the Strong Force that would hold them together if the protons and neutrons were closer is weakened because the protons and neutrons get too far apart.
Explanation:
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>