<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol
3 H2SO4 + 2 Al(OH)3 → Al2(SO4)3 + 6 H2O
(2.14 g Al(OH)3) / (78.0036 g Al(OH)3/mol) x (3 mol H2SO4 / 2 mol Al(OH)3) / (0.210 mol/L H2SO4) =
0.19596 L = 196 mL H2SO4
<span>Three sources of error that might account for the differences
in the enthalpy of fusion include the room temperature how much’ long you stirred
and another thing that might make it have different results is how long the ice
was out for </span>
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Due to the presence of mobile or moving electrons in an atom they are good conductor of heat and electricity. Thus, the heat conduction and current conduction properties of metals are explained by its mobile electrons.
The other mentioned properties of metal are strength which can be explained by type of bonding within the metals, malleability explains the tendency of metals to be flattened into thin sheets, ductility explains the tendency to be stretched into wires, luster means the surface of metal is shiny and opacity is measure of impermeability that is to what extent they can pass light through them, metals are opaque, can not pass light through them or they are not transparent . All these properties are not because of mobile electrons in metals.
Therefore, correct properties are heat conduction and current conduction.