<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.
Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M
Acetic acid (CH3COOH) is a weak acid while methylamine (CH3NH2) is a weak base. During an acid base reaction, an acid tends to lose a proton while a base tends to accept a proton. The reaction at equilibrium is as follows:
↔
Hence the species in equilibrium are:
Acetate anion: CH3COO-
Methyl ammonium cation: CH3NH3+