Answer:
2 that is Calcium (Ca) and Manganese (Mn)
Explanation:
Add dithizone in chloroform and look for a red complex formation.
Answer : The grams of
consumed is, 89.6 grams.
Solution : Given,
Mass of
= 265 g
Molar mass of
= 80 g/mole
Molar mass of
= 28 g/mole
First we have to calculate the moles of
.

The given balanced reaction is,

from the reaction, we conclude that
As, 1 mole of
produces from 1 mole of 
So, 3.2 moles of
produces from 3.2 moles of 
Now we have to calculate the mass of 


Therefore, the grams of
consumed is, 89.6 grams.
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
It means there is a lot of the same thing and not many others