Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer: False. Hope this helps!!
<span>Three sources of error that might account for the differences
in the enthalpy of fusion include the room temperature how much’ long you stirred
and another thing that might make it have different results is how long the ice
was out for </span>
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)
Answer:
The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%
Explanation:
When a solute dissolves in a solvent, the mass of the resulting solution is a sum of the mass of the solute and the solvent.
A percentage is a way of expressing a quantity as a fraction of 100. In this case, the percentage by mass of a solution is the number of grams of solute per 100 grams of solution and can be represented mathematically as:

In this way it allows to precisely establish the concentration of solutions and express them in terms of percentages.
In this case:
- mass of solute: 3.55 g
- mass of solution: 3.55 g + 88 g= 91.55 g
Replacing:

Percent by mass= 3.88%
<u><em>The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%</em></u>