We will assume that the only reactants are x and y and that the only product is xy.
Based on the law of mass conservation, mass is an isolated system that can neither be created nor destroyed.
Applying this concept to the chemical reaction, we will find that the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the products,
therefore:
mass of x + mass of y = mass of xy
12.2 + mass of y = 78.9
mass of y = 78.9 - 12.2 = 66.7 grams
Answer:
In the attached image the Lewis equation is shown where it is shown how two oxygens react with two hydrogens to meet the octet of the electrons.
Explanation:
Hydrogen peroxide is one of the most named chemicals since it is not only sold as "hydrogen peroxide" in pharmacies but it is also one of the great weapons of immune defense cells to defend ourselves against anaerobic bacteria.
The disadvantage of this compound is that when dividing it forms free oxygen radicals that are considered toxic or aging for our body.
D has a total of four significant figures.
Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer:
From the following enthalpy of reaction data and data in Appendix C, calculate ΔH∘f for CaC2(s): CaC2(s)+2H2O(l)→Ca(OH)2(s)+C2H2(g)ΔH∘=−127.2kJ
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
(Ans)
ΔHf° of CaC2 = -59.0 kJ/mol
Explanation:
CaC2(s) + 2 H2O(l) → Ca(OH)2(s) + C2H2 (g) = −127.2kJ
ΔHrxn = −127.2kJ
ΔHrxn = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - ΔHf°(CaC2)- 2ΔHf°(H2O);
ΔHf°(CaC2) = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - 2ΔHf°(H2O) – ΔHrxn
Where
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) =227.4 - 985.2 + 2x285.8 + 127.2 = -59.0 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) = -59.0 kJ/mol