43.62m
Explanation:
Given parameters:
Energy = 8550J
Mass of bell = 20kg
Unknown:
Height of the bell = ?
Solution:
As this state, the bell possesses potential energy. Potential energy is the energy at rest in a body. It is due to the position of the body.
Potential energy = m g h
m is the mass of the body
g is the acceleration due to gravity of the body
h is the height of the body
The unknown is h and we should solve for it.
g = 9.8m/s²
Input the variables;
8550 = 20 x 9.8 x h
h = 43.62m
learn more:
Potential energy brainly.com/question/10770261
#learnwithBrainly
<u>Answer:</u>
<u>For a:</u> The equilibrium mixture contains primarily reactants.
<u>For b:</u> The equilibrium mixture contains primarily products.
<u>Explanation:</u>
There are 3 conditions:
- When
; the reaction is product favored. - When
; the reaction is reactant favored. - When
; the reaction is in equilibrium.
For the given chemical reactions:
The chemical equation follows:

The expression of
for above reaction follows:
![K_{eq}=\frac{[CN^-][H_3O^+]}{[HCN][H_2O]}=6.2\times 10^{-10}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Beq%7D%3D%5Cfrac%7B%5BCN%5E-%5D%5BH_3O%5E%2B%5D%7D%7B%5BHCN%5D%5BH_2O%5D%7D%3D6.2%5Ctimes%2010%5E%7B-10%7D)
As,
, the reaction will be favored on the reactant side.
Hence, the equilibrium mixture contains primarily reactants.
The chemical equation follows:

The expression of
for above reaction follows:
![K_{eq}=\frac{[HCl]^2}{[H_2][Cl_2]}=2.51\times 10^{4}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Beq%7D%3D%5Cfrac%7B%5BHCl%5D%5E2%7D%7B%5BH_2%5D%5BCl_2%5D%7D%3D2.51%5Ctimes%2010%5E%7B4%7D)
As,
, the reaction will be favored on the product side.
Hence, the equilibrium mixture contains primarily products.
Answer:
3
Explanation:
A cyclic event is one that happens repeatedly.
The appearance of Hailey's Comet is a cyclic event because it has happened in various occasions in the past on a regular schedule as predicted. We have every reason to believe that the appearance of Hailey's Comet every 75 years will continue to be happen until the comet ceases to exist.
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M