Answer:
En toda la población del mundo hay <u>0.0797 moles de células</u>
Explanation:
1.0 mol of cells = 6.022 * 10∧23 cells
X mol of cells = 6.0 * 10∧12 cells
- X is cleared to find out how many moles of cells are in a human body:
- X = 6.0 * 10∧12 cells / 6.022 * 10∧23 cells
- X = 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person
In the world there are 8 * 10∧9 people, how many moles in total will there be?
8 * 10∧9 people * 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person =
<u>0.0797 moles of molecules in the entire population of the earth.</u>
10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

Reduction. B is the correct answer
Acetic acid (CH3COOH) is a weak acid while methylamine (CH3NH2) is a weak base. During an acid base reaction, an acid tends to lose a proton while a base tends to accept a proton. The reaction at equilibrium is as follows:
↔
Hence the species in equilibrium are:
Acetate anion: CH3COO-
Methyl ammonium cation: CH3NH3+
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>