Answer:
the value of molar absorptivity is 229000 
Explanation:
given data
phenol phthalein solution = 0.050 g
total volume = 100.0 ml
dilute = 100.0 ml
diluted sample = 0.18
solution
we get here concentration that is express as
concentration = ( mass of solute × 1000 ) ÷ ( molar mass of solute × volume of solution ) .............1
put here value
concentration =
concentration = 0.00157 M
and here dillution equation is express as
c1 × v1 = c2 × v2 .................2
here c1 and c2 is initial and final concentration
and v1 and v2 is initial and final volume
put here value
0.001571 × 0.050 = c2 × 100
c2 = 7.855 ×
M
and
now we get molar by absorbance equation that is
A = E × C × l ................3
here A is absorbance and E is molar and c is absorptivity and l is path length
put here value
0.18 = E × 7.855 ×
× 1
E = 229000 
Answer:
13,2 %.
Explanation:
Overall yield = 0.55 * 0.24
= 0.132
= 13,2 %.
<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>
Q1)
the number of moles can be calculated as follows
number of moles = mass present / molar mass
number of moles is the amount of substance.
4.8 g of Ca was added therefore mass present of Ca is 4.8 g
molar mass of Ca is 40 g/mol
molar mass is the mass of 1 mol of Ca
therefore if we substitute these values in the equation
number of moles of Ca = 4.8 g / 40 g/mol = 0.12 mol
0.12 mol of Ca is present
q2)
next we are asked to calculate the number of moles of water present
again we can use the same equation to find the number of moles of water
number of moles = mass present / molar mass
3.6 g of water is present
sum of the products of the molar masses of the individual elements by the number of atoms
H - 1 g/mol and O - 16 g/mol
molar mass of water = (1 g/mol x 2 ) + 16 g/mol = 18 g/mol
molar mass of H₂O is 18 g/mol
therefore number of moles of water = 3.6 g / 18 g/mol = 0.2 mol
0.2 mol of water is present