Answer : The partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
Explanation:
According top the Henry's Law, the concentration of a gas in a liquid is directly proportional to the partial pressure of the gas.


is Henry's constant.
or,

where,
= initial concentration of gas = 
= final concentration of gas = 
= initial partial pressure of gas = 0.78 atm
= final partial pressure of gas = ?
Now put all the given values in the above formula, we get the final partial pressure of the gas.


Therefore, the partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
<h3>
Answer:</h3>
1 x 10^13 stadiums
<h3>
Explanation:</h3>
We are given that;
1 stadium holds = 1 × 10^5 people
Number of iron atoms is 1 × 10^18 atoms
Assuming the stadium would carry an equivalent number of atoms as people.
Then, 1 stadium will carry 1 × 10^5 atoms
Therefore,
To calculate the number of stadiums that can hold 1 × 10^18 atoms we divide the total number of atoms by the number of atoms per stadium.
Number of stadiums = Total number of atoms ÷ Number of atoms per stadium
= 1 × 10^18 atoms ÷ 1 × 10^5 atoms/stadium
= 1 × 10^13 Stadiums
Thus, 1 × 10^18 atoms would occupy 1 × 10^13 stadiums
If collision between molecules is very gentle the molecules are more likely to bound without reaction
collision is process in which molecules come together or collide with one another.Molecules must collide with sufficient energy so that chemical bond can break. In addition for collision to occur there must have favorable orientation.
From the equation, we see that the molar ratio of Fe : S required is:
8 : 1
The moles of Fe present are: 9.42/56 = 0.168
Moles of S = 68/(32 * 8) = 0.265
The molar ratio is:
1 : 1.6
Therefore, iron is the limiting reactant as it is present in a ratio lower than that required. The ratio of
Fe : FeS is
1 : 1
So 0.168 moles of FeS will form. The mass of FeS will be:
Mass = 0.168 * (56 + 32)
Mass = 14.78 grams
14.78 grams of FeS will be formed.
Answer:
Formula of oxide is 
Explanation:
The given compound consists of Fe and O.
So, mass of oxygen in sample = (mass of sample) - (mass of Fe in sample)
= (6.285 g ) - (4.396 g)
= 1.889 g
Molar mass of O = 16 g/mol and molar mass of Fe = 55.845 g/mol
So, ratio of number of moles of Fe and O (Fe : O)
= 
= 0.0787 : 0.118
= 
= 1 : 1.5
= 2 : 3
So, formula of oxide is 