Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Answer: 91.73g of NaCl
Explanation:
First, we solve for the number of moles of F2 using the ideal gas equation
V = 12L
P = 1.5 atm
T = 280K
R = 0.082atm.L/mol/K
n =?
PV = nRT
n = PV /RT
n = (1.5x12)/(0.082x280)
n = 0.784mol
Next, we convert this mole ( i.e 0.784mol) of F2 to mass
MM of F2 = 19x2 = 38g/mol
Mass conc of F2 = n x MM
= 0.784 x 38 = 29.792g
Equation for the reaction is given below
F2 + 2NaCl —> 2NaF + Cl2
Molar Mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5g/mol
Mass conc. of NaCl from the equation = 2 x 58.5 = 117g
Next, we find the mass of NaCl that reacted with 29.792g of F2.
From the equation,
38g of F2 redacted with 117g of NaCl.
Therefore, 29.792g of F2 will react with Xg of NaCl i.e
Xg of NaCl = (29.792 x 117)/38
= 91.73g
Therefore, 91.73g of NaCl reacted with f2