Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted
Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Answer: conduction, convection, radiation
explanation: heats transferred using these three methods and all of them are used in different ways, convection is heat through solids, conduction being used as liquid/gas, radiation being used as electromagnetic waves.
hope this helped!!