Answer:
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
Explanation:
Given data:
Mass of hydrogen = 31.7 g
Mass of carbon = 283.4 g
Mass of oxygen = 377.4 g
Molar mass of compound = 176.124 g/mol
Molecular formula = ?
Solution:
Number of gram atoms of H = 31.7 / 1.01 = 31.4
Number of gram atoms of O = 377.4 / 16 = 23.6
Number of gram atoms of C = 283.4 / 12 = 23.6
Atomic ratio:
C : H : O
23.6/23.6 : 31.4/23.6 : 23.6/23.6
1 : 1.33 : 1
C : H : O =3 (1 : 1.33 : 1
)
Empirical formula is C₃H₄O₃.
Molecular formula:
Molecular formula = n (empirical formula)
n = molar mass of compound / empirical formula mass
Empirical formula mass = 3×12+4+3×16 = 88
n = 176.124 / 88
n = 12
Molecular formula = n (empirical formula)
Molecular formula = 2 (C₃H₄O₃)
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
It is important to ensure that treated water remains safe to drink because water does not last forever as it can gain bacteria and organisms in it. To make sure storage of water is safe is to simply add chlorine again over a period of time.
-never store in direct sunlight
-containment of the water is clean
-make sure chemicals or anything that can contaminate it doesn't come near it
4. Blue, Red, Green, Purple
(Lowest densities on the top, highest densities on the bottom)
Answer:
4.8 g/mL is the density of chloroform vapor at 1.00 atm and 298 K.