The total energy can be found by adding the different energies:
628 + 15,600 + 712
= 16.94 kJ
11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
As a rule, opposite charges attract. So,you would expect that the particle that would deflect towards the positive electrode has a negative charge. Now, an alpha particle is basically a neutral Helium atom. Beta particle is an electron. Gamma particle has no charge (neutral). <em>Thus, the answer is B.</em>
Answer : The correct option is, (A)
because one of each is produced every time an
transfers from one water molecule to another.
Explanation :
As we know that, when the two water molecule combine to produced hydronium ion and hydroxide ion.
The balanced reaction will be:

Acid : It is a substance that donates hydrogen ion when dissolved in water.
Base : It is a substance that accepts hydrogen ion when dissolved in water.
From this we conclude that, the hydrogen ion are transferred from one water molecule to the another water molecule to form hydronium ion and hydroxide ion. In this reaction, one water molecule will act as a base and another water molecule will act as an acid.
Hence, the correct option is, (A)