Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
D has a total of four significant figures.