Part A
75.0 mL of 0.10 M HF; 55.0 mL of 0.15 M NaF
This combination will form a buffer.
Explanation
Here, weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution
Part B
150.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.175 M HCl
This combination cannot form a buffer.
Explanation
Here, moles of HF = 0.15 x 0.1 = 0.015 moles
Moles of HCl = 0.135 x 0.175 = 0.023
Since HCl is a strong acid and the number of HCl is higher than HF. This prevents the dissociation of HF and the conjugate base F- will not be available in the solution
Part C
165.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.050 M KOH
This combination will form a buffer.
Explanation
Moles of HF = 0.165 x 0.1 = 0.0165 moles
Moles of KOH = 0.135 x 0.05 = 0.00675 moles
Moles of KOH is not sufficient for the complete neutralization of HF. Thus weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution and form a buffer
Part D
125.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 120.0 mL of 0.25 M CH3NH3Cl
This combination will form a buffer
Explanation
Here, weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is available in the solution and form a buffer
Part E
105.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 95.0 mL of 0.10 M HCl
This combination will form a buffer
Explanation
Moles of CH3NH2 = 0.105 x 0.15 = 0.01575 moles
Moles of HCl = 0.095 x 0.1 = 0.0095 moles
Thus the HCl completely reacts with CH3NH2 and converts a part of the CH3NH2 to CH3NH3+. This results weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is in the solution and form a buffer
Answer:
177.277amu
Explanation:
the total occuring isotopes for Hafnium is =6.
First isotope had an atomic weight of 173.940amu
Second isotope =175.941amu
Third isotope =176.943amu
Fourth isotope=177.944amu
Fifth isotope. =178.946amu
sixth isotope .179.947amu
<em>Avera</em><em>ge</em><em> </em><em>ato</em><em>mic</em><em> </em><em>wei</em><em>ght</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>Haf</em><em>nium</em><em>=</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>the </em><em>atomi</em><em>c</em><em> </em><em>weights</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>iso</em><em>topes</em><em>/</em><em> </em><em>Tota</em><em>l</em><em> </em><em>occu</em><em>ring</em><em> </em><em>isotopes</em>
Thus, 173.940amu+175.941amu+176.943amu+177.944amu+178.946amu+179.947amu.= 1063.661amu
Average atomic weight= 1063.661amu /6 = 177.2768333amu
= 177.277amu to 3 decimal places.
<span>3.68 x 10²⁵ bromine atoms * 1mol/6.02*10²³ atoms=
= 61.13 mol of bromine atoms
1 mol PBr3 ----- 3 mol Br
x mol PBr3 -----61.13 mol Br
x= 1*61.13/3 = 20.4 mol PBr3.
</span>20.4 mol PBr3 <span>contain 3.68 x 10^25 bromine atoms.</span>
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
A chemical property refers to that which cannot be physically determined. From the choices given above, the chemical property of one of the student's materials is the reactivity of the copper strip. Thus, the answer to this item is letter B.