Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy
Answer:
a) 381.2 g
b) 39916 g
c) 0.0013 lb mol
d) 29.6 g mol
Explanation:
The molecular weight (mw) of a compound is the mass of it per mole, so it's the ratio of the mass (m) per mole (n).
a) The molecular weight of one mol is found at the periodic table. So, for Mg, mw = 24.3 g/mol, for Cl = 35.5 g/mol, so for MgCl2, mw = 24.3 + 2*35.5 = 95.3 g/mol. The g mol is the mass divided by the molecular weight:
g mol = m/mw
4 = m/95.3
m = 381.2 g
b) The pound (lb) is a unity of mass, and the lb mol is a unity of the mass divided by the molecular weight. So, by the periodic table, the molecular weight of C3H8 is 3*12 (of C) + 8*1 (of H) = 44 lb/mol.
lb mol = m/mw
2 = m/44
m = 88 lb
1 lb = 453.592 g
So, m = 88*453.592 = 39916 g
c) The molecular weight of N2 is 2*14 (of N) = 28 lb/mol.
m = 16/453.592 = 0.0353 lb
lb mol = m/mw
lb mol = 0.0353/28
lb mol = 0.0013 lb mol
d) The molecular weight is 2*12 (of C) + 6*1(of H) + 1*16(of O) = 46 g/mol
3 lb = 1360.78 g
g mol = m/mw
g mol = 1360.78/46
g mol = 29.6 g mol
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³