Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer:
Volume of lithium atom is found to be 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Explanation:
Let us consider the volume of atom as a sphere (but it is little complex than that). This volume is mathematically expressed as,
----------------------------------------------------------------------------------------(Eq. 1)
Here, R is the radius of lithium atom. The radius is given in picometers, so firstly let us convert it into meters


placing this value in Eq.1 the required result is achieved

V= 1.47 X 10⁻²⁹ m³
<span>Answer:
For this problem, you would need to know the specific heat of water, that is, the amount of energy required to raise the temperature of 1 g of water by 1 degree C. The formula is q = c X m X delta T, where q is the specific heat of water, m is the mass and delta T is the change in temperature. If we look up the specific heat of water, we find it is 4.184 J/(g X degree C). The temperature of the water went up 20 degrees.
4.184 x 713 x 20.0 = 59700 J to 3 significant digits, or 59.7 kJ.
Now, that is the energy to form B2O3 from 1 gram of boron. If we want kJ/mole, we need to do a little more work.
To find the number of moles of Boron contained in 1 gram, we need to know the gram atomic mass of Boron, which is 10.811. Dividing 1 gram of boron by 10.811 gives us .0925 moles of boron. Since it takes 2 moles of boron to make 1 mole B2O3, we would divide the number of moles of boron by two to get the number of moles of B2O3.
.0925/2 = .0462 moles...so you would divide the energy in KJ by the number of moles to get KJ/mole. 59.7/.0462 = 1290 KJ/mole.</span>
Answer:
It will mess up the orbit around the sun
Explanation: