Answer: 2-Phenyl-2-Penetene on ozonolysis <span>yields acetophenone and propanal.
Explanation: The tricky way to solve such questions is to simply break the double bond in alkene and place oxygen atom at each broken half double bond making it carbonyl group. The reaction of given statement is as follow,</span>
Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>
Answer:
47.5 mm are equal to 4.75 × 10⁻² m.
Explanation:
Meter and millimeter both are units of length. Millimeter is smaller unit while meter is larger unit. The one meter consist of thousand millimeter or we can say that one thousand millimeters are equal to one meter. In order to convert the meter value into millimeter we have to multiply the values with thousand.
we know that one meter is equal to 1000 millimeter.
1 m = 1000 mm
4.75 × 10⁻² × 1000 = 47.5 mm
47.5 mm are equal to 4.75 × 10⁻² m.
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation: