I know this isn't the answer but here's an English translation
<span>The saturated vapor pressure of pure water at 20 ° C is 18 mmHg. If at the same temperature as much as 120 grams of x-substance dissolved in 990 grams of water, the vapor pressure of the solution becomes 17.37 mmHg, calculate the relative molecular mass of the substance x?</span>
The answer is D; Mercury-194
All of the others are not when I looked them up
Answer:
99°C
Explanation:
asking questions is Best in life of education
Answer:
I believe it is Potassium (K)
Explanation:
I did the math on a calculator and it was the closest atomic mass to potassium.
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L