The balanced chemical reaction is written as:
4Al + 3O2 = 2Al2O3
To determine the mass of oxygen gas that would react with the given amount of aluminum metal, we use the initial amount and relate this amount to the ratio of the substances from the chemical reaction. We do as follows:
moles Al = 16.4 g ( 1 mol / 26.98 g ) = 0.61 mol Al
moles O2 = 0.61 mol Al ( 3 mol O2 / 4 mol Al ) = 0.46 mol O2
mass O2 = 0.46 mol O2 ( 32.0 g / mol ) = 14.59 g O2
Therefore, to completely react 16.4 grams of aluminum metal we need a minimum of 14.59 grams of oxygen gas.
There’s no question for me to answer ?
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Generally speaking, organic molecules tend to dissolve in solvents that have similar physical properties. A good rule of thumb is that "like dissolves like". Meaning, polar compounds can dissolve polar compounds and nonpolar compounds can dissolve nonpolar compounds.
To apply this to the current problem, we are told that the brushes are being cleaned with vegetable oil or mineral oil. In this case, the oils are used as solvents. In order for these solvents to be effective, the compounds they are trying to dissolve must be similar in structure and properties to other oils. Therefore, vegetable oil or mineral oil will be most effective in removing oil-based paints, as these will have the similar properties needed to dissolve in the oil solvents.