Halogens is defined as the group of 7 periodic table. As, every periodic table contains 7 valence electrons and they only need 1 more to complete an outer shell, that is why they are extremely reactive. And according to the law that recurring patterns of the properties of elements arise when they are arranged in order of increasing atomic number. As the halogen all act very similarly with each other in chemical reaction, it is true.
Answer:
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the KI solution = 73.5 mL = 0.0735 L
Molarity of the KI solution = 0.200 M
Step 2: The balanced equation
2KI + Pb2+ → PbI2 + 2K+
Step 3: Calculate moles KI
moles = Molarity * volume
moles KI = 0.200M * 0.0735L = 0.0147 moles KI
Ste p 4: Calculate moles Pb^2+
For 2 moles KI we need 1 mol Pb^2+ to produce 1 mol PbI2 and 2 moles K+
For 0.0147 moles KI we need 0.0147 / 2 = 0.00735 moles Pb^2+
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.