Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Answer:
Element X is Arsenic (As)
Explanation:
- Elements in the periodic table are either metals, non-metals or metalloids.
- Metals are elements that react by losing electrons to obtain a stable configuration and form cation.
- Non-metals are those elements that react by gaining electrons to form a stable configuration and form anion.
- Metalloids are elements in the periodic table that have both metallic and non-metallic properties.
- Examples of metalloids include Selenium, Arsenic, Boron, etc.
- Arsenic is a metalloid in period 4 (four energy levels) with five valence electrons.
Answer:
maximum possible volume flow rate = V = 0.5m^3/s
Explanation:
Given power consumed = 3.5kW
pressure difference ( delta -P) = 7kPa
let maximum possible volume flow rate = V
The rate of flow of work = W = V x Delta -P
hence, V = W/delta P
V = 3.5/7
V = 0.5m^3/s