Answer:
C4H6O4
Explanation:
First, the empirical formula needs to be calculated as follows
- Divide each element mass by its molar mass to convert to moles
C = 40.68/12 = 3.39moles
H = 5.08/1 = 5.08moles
O = 54.24/16 = 3.39moles
Next, we divide each mole value by the smallest (3.39moles)
C = 3.39/3.39 = 1
H = 5.08/3.39 = 1.5
O = 3.39/3.39 = 1
To get the empirical formula of this molecule, we multiply all by 2 to have:
C = 2
H = 3
O = 2
The empirical formula of C,H,O = 2:3:2
That is, C2H3O2
Next, we find the molecular formula as follows:
(C2H3O2)n = 118.1
{12(2) + 1(3) + 16(2)}n = 118.1
24 + 3 + 32 = 118.1
59n = 118.1
n = 118.1/59
n = 2.001
Therefore, the molecular formula is:
(C2H3O2)2
= C4H6O4
Answer:
0.190 M
Explanation:
Let's consider the neutralization reaction between HCl and NaOH.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
11.9 mL of 0.160 M NaOH were used. The reacting moles of NaOH were:
0.0119 L × 0.160 mol/L = 1.90 × 10⁻³ mol
The molar ratio of HCl to NaOH is 1:1. The reacting moles of HCl are 1.90 × 10⁻³ moles.
1.90 × 10⁻³ moles of HCl are in 10.0 mL of solution. The molarity of HCl is:
M = 1.90 × 10⁻³ mol / 10.0 × 10⁻³ L = 0.190 M
Answer:
a, b
Explanation:
Electrolytes dissociate to make ions, because of it they conduct electricity.
Answer:
Endothermic means: accompanied by or requiring the absorption of heat. So therefor cold packs would not be endothermic because they don't release cold. Instead they absorb heat
Explanation:
Answer:
The correct answer is b movement between different compartments(Such as between water and air).
Explanation:
The partitioning of a particular substance refers to the distribution of that substance into different compartments.
By the same way partitioning of toxic compounds in the environment refers to movement of toxic substances between different compartments of environment which includes air,water etc.