Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
We have to know the number of Na⁺ ions in the unit cell.
The number of Na⁺ ions in the unit cell is (D) 8.
Sodium oxide (Na2O) crystallizes in a structure in which the O2– ions are in a face - centered cubic lattice and the Na+ ions are in tetrahedral holes.
O²⁻ ions are in a face centred cubic lattice, so the number of O²⁻ ions per unit cell is equal to 4. The number of tetrahedral hole= 2 X 4=8. Na+ ions are present in tetrahedral holes, which indicates there are 8 number of Na+ ions in the unit cell.